Jesteś przed praktycznym egzaminem na prawo jazdy? Sprawdź jakie najczęstsze błędy popełniają kursanci, w których momentach dochodzi do tak zwanej “przesiadki”. I chociaż niektóre dla wielu przyszłych kierowców mogą wydawać się “przesadne” należy pamiętać, że przestrzeganie przepisów ruchu drogowego zapewnia większe bezpieczeństwo na drodze. 

  1. Niezatrzymanie całkowite pojazdu za znakiem STOP w wyznaczonym miejscu. Każdy kierowca, widząc znak STOP, powinien bezwzględnie zatrzymać samochód i ruszyć ponownie z pierwszego biegu. 
  2.  Niezatrzymanie pojazdu na zielonym świetle warunkowym. Niezatrzymanie się przed sygnalizatorem tylko (nawet powolny) przejazd mimo świecącej się zielonej strzałki jest traktowane jako przejazd przez skrzyżowanie na czerwonym świetle.
  3. Wymuszenie pierwszeństwa na rondzie. Należy odpowiednio ocenić odległość i zachować bezpieczeństwo przy wjeżdżaniu na rondo. 
  4. Nie rozglądanie się przed przejazdem kolejowym. Zbliżając się do przejazdu kolejowego należy zwolnić oraz wzrokowo i słuchowo upewnić się, że po torach nie zbliża się pociąg. 
  5. Niezachowanie bezpiecznej odległości podczas omijania. Kierujący pojazdem przy omijaniu jest obowiązany zachować bezpieczny odstęp od omijanego pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody, a w razie potrzeby powinien zmniejszyć prędkość. 
  6. Problemy z opanowaniem samochodu. Najczęściej spowodowane stresem i niedostatecznym opanowaniem płynności jazdy. 
  7. Niezastosowanie się do sygnalizacji świetlnej (czerwone światło). W takiej sytuacji zabrania się wjazdu za sygnalizator. 
  8.  Jazda pasem ruchu do tyłu (łuk na placu). Przekroczenie wyznaczonej linii lub najechanie na słupek przy manewrze cofania. 
  9. Wymuszanie pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniach równorzędnych. Pierwszeństwo przejazdu na takim skrzyżowaniu ma pojazd nadjeżdżający z prawej strony (jeżeli wykonuje się skręt w lewo, należy także ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo). 
  10.  Niezauważenie pieszego i nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu. Należy zachować szczególną ostrożność zbliżając się do przejścia dla pieszych.

Egzamin na prawo jazdy dostarcza wiele stresu. W naszej szkole przygotujemy Cię nie tylko do egzaminu, ale także do płynnej jazdy samochodem. Sprawdź naszą ofertę, którą możemy dostosować do Twoich potrzeb. Śledź nas także na facebooku. Znajdziesz tam porady, porozmawiasz z naszymi doświadczonymi szkoleniowcami.