Każdy przyszły kierowca, który stoi przed wyborem Szkoły Nauki Jazdy, często w głowie ma również pytania dotyczące tego, jak wygląda kurs na prawo jazdy? Każdy z kursów tak naprawdę może przybierać nieco inną formę. Wiadomym jest oczywiście, że najważniejsze kwestie takie jak znajomość przepisów ruchu drogowego, znaków i świadomość istnienia różnych sytuacji na drodze (również tych niebezpiecznych) jest nieodłącznym elementem każdego kursu, bez względu na jego kategorię. Przebieg kursów może się nieco różnić ze względu na specyfikę pojazdów, do których staramy się zdobyć uprawnienia ich prowadzenia. W ostatecznym rozrachunku jednak wszystko kończy się w tym samym punkcie: kursant musi znać przepisy ruchu drogowego, mieć umiejętności bezpiecznej jazdy wybranym pojazdem i ukończyć kurs prawa jazdy, a następnie przystąpić do egzaminów państwowych.
Jakie są kategorie prawa jazdy?
Kategorii prawa jazdy możemy wyróżnić kilkanaście, a zazwyczaj możemy je podzielić na dwa rodzaje: motocyklowe i samochodowe. Każda z kategorii cechuje się czymś innym -uprawnia do kierowania konkretnym modelem/rodzajem pojazdu i ma ściśle określony wiek osoby, która może do niej przystąpić. W poniższym zestawieniu przedstawimy kategorie prawa jazdy, które są możliwe do uzyskania w Polsce:
Kategorie motocyklowe:
- Kategoria AM ➤ Kategoria uprawniająca do prowadzenia motorowerów oraz lekkich czterokołowców (do 350 kg). Minimalny wiek to 14 lat.
- Kategoria A1 ➤ Kategoria uprawniająca do prowadzenia motocykli o pojemności do 125 cm³ i mocy do 11 kW. Minimalny wiek to 16 lat.
- Kategoria A2 ➤ Kategoria uprawniająca do prowadzenia motocykli o mocy nieprzekraczającej 35 kW (około 47,5 KM). Minimalny wiek to 18 lat.
- Kategoria A ➤ Kategoria uprawniająca do prowadzenia wszystkich motocykli (bez ograniczeń). Minimalny wiek to 20 lat (jeśli prawo jazdy kategorii A2 posiadane jest co najmniej 2 lata) lub 24 lata bez wcześniejszego posiadania prawa jazdy kategorii A2.
Kategorie samochodowe i inne pojazdy:
- Kategoria B ➤ Kategoria najpopularniejsza i uprawniająca do prowadzenia samochodów osobowych o dopuszczalnej masie 3,5 tony. Minimalny wiek to 18 lat.
- Kategoria B+E ➤ Kategoria uprawniająca do prowadzenia samochodów osobowych z przyczepą o dopuszczalnej masie przekraczającej 750 kg. Wymagane prawo jazdy kategorii B.
- Kategoria C ➤ Kategoria uprawniająca do prowadzenia pojazdów ciężarowych o masie powyżej 3,5 tony (z wyjątkiem autobusów). Wiek minimalny to 21 lat (18, jeśli ukończy się kwalifikacje wstępne). Aby móc przystąpić do kursu, należy mieć prawo jazdy kategorii B.
- Kategoria C+E ➤ Kategoria uprawniająca do prowadzenia ciężarówek z przyczepami lub ciągników siodłowych z naczepami. Wymagane posiadanie prawa jazdy C. Minimalny wiek to 21 lat.
- Kategoria D ➤ Kategoria uprawniająca do prowadzenia autobusów (czyli pojazdów, które przewożą więcej niż 9 osób). Minimalny wiek to 24 lata (lub 21 lat po ukończeniu kwalifikacji wstępnej). Aby móc przystąpić do tego kursu, należy posiadać prawo jazdy kategorii B.
- Kategoria D+E ➤ Kategoria uprawniająca do prowadzenia autobusów z przyczepą. Aby przystąpić do tego egzaminu, należy posiadać prawo jazdy kategorii D. Wiek minimalny: 24 lata.
- Kategoria T ➤ Kategoria uprawniająca do prowadzenia ciągników rolniczych i pojazdów wolnobieżnych, a także ciągników z przyczepami. Minimalny wiek to 16 lat.
Jak wygląda kurs na prawo jazdy kategorii B?
Każdy z kursów na prawo jazdy może mieć nieco inny przebieg, jako że różnią się od siebie uprawnieniami dotyczącymi prowadzenia poszczególnych pojazdów. Najpopularniejszą kategorią prawa jazdy niezmiennie pozostaje prawo jazdy kategorii B. Tak naprawdę od prawa jazdy kat. B może zacząć się przygoda z innymi typami pojazdów – takimi jak ciężarówki czy autobusy. DO większości kursów bowiem potrzebne jest prawo jazdy kategorii B, które stanowi swego rodzaju filar kategorii samochodowych.
Każdy kursant, który chce zdać prawo jazdy kategorii B, jest zobowiązany do uczestnictwa w:
- 30 godzinach teoretycznych – są to godziny, które zazwyczaj odbywają się w formie lekcji trwających 45 minut. Kursanci w grupach kilkuosobowych uczestniczą w wykładach na temat przepisów ruchu drogowego, prowadzenia samochodu, znaków i sytuacji, które mogą przydarzyć się na drodze. Teoria może przybierać różne formy. Kursanci mogą uczestniczyć w 30 godzinach teorii, która przedstawiana może być też jako prezentacje multimedialne czy ćwiczenia praktyczne.
- 30 godzinach praktycznych — godzin tych, w przypadku praktyki, może być oczywiście więcej. Wszystko zależne jest od potrzeb danej osoby i jej pewności w jeździe. Kursanci, którzy chcą jeszcze doszkolić swoje umiejętności jazdy przed egzaminem, często korzystają z kursów z wydłużonymi godzinami (w 2DRIVE kursem takim jest Pakiet Premium). Nierzadko również wykupywane są dodatkowe godziny praktyczne.
Po 30 godzinach teoretycznych w większości szkół nauki jazdy przeprowadzany jest wewnętrzny egzamin teoretyczny, który jest często niezbędny do dalszego kursu praktycznego.
Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kategorii B po skończonym kursie?
Po ukończeniu kursu teoretycznego i praktycznego kursant może przystąpić do państwowego egzaminu na prawo jazdy. Egzamin na prawo jazdy kategorii B podzielony jest na dwie części:
- Egzamin teoretyczny – przystąpienie do tego egzaminu jest niezbędne, by móc zdawać egzamin praktyczny. Egzamin teoretyczny składa się z 20 pytań podstawowych i 12 pytań z wiedzy specjalistycznej (w zakresie poszczególnych kategorii). Każde z pytań posiada jedną poprawną odpowiedź, a całkowita suma możliwych punktów wynosi 74 punkty. Aby egzamin teoretyczny został zaliczony, należy uzyskać minimum 68 punktów. Egzamin teoretyczny trwa 25 minut. Odbywa się na zasadzie udzielania odpowiedzi na kolejne pytania. Ważne jest jednak to, że nie można wrócić do wcześniejszych pytań.
- Egzamin praktyczny – przystąpienie do egzaminu praktycznego jest możliwe dopiero po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu teoretycznego. Zdawanie egzaminu praktycznego w tym samym dniu jest częstym zjawiskiem. Wyniki egzaminu teoretycznego bowiem są wiadome od razu po zakończeniu egzaminu, dlatego wielu przyszłych kierowców od razu, w ten sam dzień, uczestniczy również w egzaminie praktycznym. Egzamin praktyczny odbywa się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD) i trwa zazwyczaj od 25-40 minut, w zależności od przebiegu jazdy i umiejętności kierowcy. Każda osoba zdające egzamin praktyczny musi wykonać określone zadania: zarówno na placu manewrowym, jak i w jeździe po mieście. Wynik egzaminu znany jest od razu po zakończeniu egzaminu.